32ος Κλασικός Μαραθώνιος: Δείτε τον μεγάλο νικητή

Διαβάστε σχετικά για Γιώργος Καραβίδας, Δημήτρης Θεοδωρακάκος, Κωνσταντίνος Πούλιος, Λίναχ Τσίρτσιχ, Μάγδα Γαζέα, Μαραθώνιος, Νάνσι Τζόαν Ρότιτς, Ναόμι Μάγιο, Ρέιμον Μπετ, Σοφία Ρήγα, Τσομπέι Κιπτανούι, Φέλιξ Κάντι, Φωτογραφίες, Χριστόφορος Μερούσης,

Ο μεγάλος νικητής του 32ου Κλασικού Μαραθωνίου Αθήνας είναι ο Φέλιξ Κάντι. Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε πρώτος, διανύοντας την απόσταση των 42 χλμ., με ρεκόρ αγώνα σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα.

Ο Κάντι με την επίδοση αυτή κατάφερε να ξεπεράσει την επίδοση του Ιταλού, Στέφανο Μπαλντίνι ο οποίος κατείχε το ρεκόρ της κλασσικής διαδρομής μαραθωνίου με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας.

Δεύτερος τερμάτισε ο νικητής του 2012 και 2010 Ράιμοντ Μπετ με 2:12:34 και τρίτος ο Τσομπέι Κιπτανούι με 2:15:38.

196

Πρώτος Έλληνας δρομέας με χρόνο 2:25:14 είναι ο Χριστόφορος Μερούσης και δεύτερος ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος που τερμάτισε με χρόνο 2:29:58 ενώ τρίτος ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας (2:31:05) και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Πούλιος (2:32:22).

Την πρωτιά στις γυναίκες έχει η Ναόμι Μάγιο επίσης από την Κένυα με χρόνο 2:41.05, δεύτερη η περσινή νικήτρια Νάνσι Τζόαν Ρότιτς με 2:41.28 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ με 2:42.41.

Όσον αφορά τις Ελληνίδες δρομείς, η Σοφία Ρήγα από την Πάτρα, είναι η δρομέας που τερμάτισε 1η στον φετινό Μαραθώνιο σε 2 ώρες, 45 λεπτά και 36 δευτερόλεπτά. Ακολούθησε η Μάγδα Γαζέα σε 2 ώρες, 47 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα από τη Ζάκυνθο.

197

Η συμμετοχή στον 32ο Κλασικό Μαραθώνιο ήταν μαζική με 35.000 περίπου ανθρώπους να τρέχουν την κλασική αυτή διαδρομή από τον Μαραθώνα μέχρι το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ο Μαραθώνιος της Αθήνας συγκαταλέγεται στη λίστα με τους 10 καλύτερους αγώνες του κόσμου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου.