![O Τσίπρας στις Πυραμίδες της Αιγύπτου O Τσίπρας στις Πυραμίδες της Αιγύπτου](https://m.tribune.gr/wp-content/uploads/2016/10/1-2-330x200.jpg)
![](/banners/gnews.png)
![](/banners/agistro.png)
Τις Πυραμίδες επισκέφθηκε ο Αλέξης Τσίπρας, αμέσως μετά την ολοκλήρωση της τριμερούς Συνόδου στην Αίγυπτο.
Στην πυραμίδα του Χέοπα και τη Σφίγγα
Ύστερα από πρόσκληση του Αιγύπτιου υπουργού Τουρισμού, ο Πρωθυπουργός μαζί με την Όλγα Γεροβασίλη και την Έλενα Κουντουρά, συνοδευόμενοι από μέλη της ελληνικής πρεσβείας, ξεναγήθηκαν στην πυραμίδα του Χέοπα και στη συνεχεία επισκέφθηκαν τη Σφίγγα.
Αμέσως μετά, όλη η αποστολή επέστρεψε στην πόλη του Καΐρου με στρατιωτικό ελικόπτερο.