![Γιατί πάει στη Σπάρτη τον Μάρτιο ο χολιγουντιανός αστέρας Τζέραλντ Μπάτλερ Γιατί πάει στη Σπάρτη τον Μάρτιο ο χολιγουντιανός αστέρας Τζέραλντ Μπάτλερ](https://m.tribune.gr/wp-content/uploads/2020/02/butler-330x200.jpg)
![](/banners/gnews.png)
![](/banners/agistro.png)
Διαβάστε σχετικά για Μάχη των Θερμοπυλών, Ολυμπιακοί Αγώνες, Πέτρος Δούκας, Σπάρτη, Τζέραλντ Μπάτλερ,
Στη Σπάρτη θα βρίσκεται στις 14 Μαρτίου ο Τζέραλντ Μπάτλερ, σύμφωνα με ανακοίνωση που πραγματοποίησε πριν από λίγο, στην έναρξη του δημοτικού συμβουλίου Σπάρτης, ο δήμαρχος Πέτρος Δούκας.
Ο χολυγουντιανός αστέρας θα βρεθεί στην πόλη στο πλαίσιο των εορτασμών των 2.500 χρόνων από τη μάχη των Θερμοπυλών και θα τρέξει ως λαμπαδηδρόμος των ολυμπιακών αγώνων του Τόκυο 2020.
Ο Gerald Butler ενσάρκωσε τον βασιλιά Λεωνίδα στην αμερικάνικη ταινία του 2006 «300» που είναι βασισμένη στο ομώνυμο κόμικ του Φρανκ Μίλλερ και στη μάχη των Θερμοπυλών.