Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Στην κορυφή και περιμένει η ΑΕΚ, 3-0 την Κηφισιά -Παρατράγουδα από τη διαιτησία

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Κηφισιά, Ποδόσφαιρο,

Σε ένα ματς που τελείωσε πριν αρχίσει, η ΑΕΚ νίκησε 3-0 την Κηφισιά στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Super League.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από το 4ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Σπίνος των φιλοξενούμενων και από εκεί και πέρα δεν ήταν καθόλου δύσκολο για τους πρωταθλητές να φτάσουν στη νίκη με σκόρερ τους Λιβάι Γκαρσία (19΄,24΄), Λιούμπιτσιτς (90΄).

Μόλις στο 4ο λεπτό, λοιπόν, ο Σπίνος ανέτρεψε τον Λιβάι Γκαρσία μέσα στην περιοχή.

Σε μια πολύ αμφισβητούμενη εφαρμογή του κανονισμού περί triple punishment, ο διαιτητής αποφάσισε -εκτός από το καταφανές φάουλ- να αποβάλει τον αμυντικό της Κηφισιάς, κρίνοντας ότι ανέτρεψε με πρόθεση τον αντίπαλό του.

Ο Λιβάι εκτέλεσε το πέναλτι, όμως ο Αναγνωστόπουλος επέλεξε τη σωστή γωνία και απέκρουσε.

Από το σημείο εκείνο, ήταν ζήτημα χρόνου πότε να καμφθεί η αντίσταση της ομάδας των βορείων προαστίων.

Τελικά ήταν το 19ο λεπτό όταν η Ένωση άνοιξε το σκορ με γκολ του Λιβάι Γκαρσία.

Το 2-0 πέτυχε ο ίδιος παίκτης στο 24΄ με κοντινή κεφαλιά μετά από απόκρουση του Αναγνωστόπουλου.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, ο Ρόμπερτ Λιούμπιτσιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Άμραμπατ, πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στην ΑΕΚ και έγραψε τον επίλογο του αποψινού ματς.

Διαιτητής: Γκορτσίλας

Κίτρινες: Χατζισαφί, Κάλενς – Σολόα

Κόκκινη: Σπίνος (4΄)

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον (71΄ Λιούμπιτσιτς), Ελίασον (77΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (71΄ Πιζάρο), Τσούμπερ (70΄ Αραούχο), Γκαρσία (70΄ Άμραμπατ)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Μιλίσεβιτς, Τσάπαν (73΄ Μποτία), Τσανάτζια, Σολόα (57΄ Κλωναρίδης), Μενέντες (9΄ Βαφέας), Μπιφουμά (57΄ Πρίτσας), Ματέους, Οζέγκοβιτς (73΄ Τετέι)