Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Euroleague: Μεγάλο «διπλό» από τον Ολυμπιακό στο Μόναχο – 76-72 τη Μπάγερν

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπάγερν Μονάχου, Μπάσκετ, Ολυμπιακός,

Ο Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο επί γερμανικών ομάδων αυτή τη «διαβολοβδομάδα», αφού μετά τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, απόψε (1/2) πέρασε νικηφόρα και από το Μόναχο επικρατώντας με 76-72 της Μπάγερν, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο -7 (44-37) στις αρχές της 3ης περιόδου, για να τους πάρει από το… χέρι ο Τόμας Ουόκαπ σ’ εκείνο το διάστημα σημειώνοντας 9 προσωπικούς πόντους στο 3ο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας ήταν… ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τον Πετρούσεβ και τον Λαρεντζάκη να βγαίνουν μπροστά την κρίσιμη στιγμή και να οδηγούν στο «διπλό» την ομάδα τους, μέσα στο «BMW Park».

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Πειραιά ανέβηκε στο 14-11 και παραμένει στην προνομιούχο εξάδα που δεν θα δώσει αγώνες πριν την έναρξη των πλέι οφ.

Η Μπάγερν υποχώρησε στο 10-15 και βρίσκεται σε δύσκολη θέση όσον αφορά στην παρουσία στις πρώτες δέκα (7-8 και 9-10 θα δώσουν αγώνες πριν τα πλέι οφ).

O Tόμας Ουόκαπ σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ο Φιλίπ Πετρούσεβ πρόσθεσε 14 πόντους, 11 ο Μπραζντέικις αλλά και 5 ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης τέλειωσε το ματς με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ουίλιαμς-Γκος είχε επίσης 8 πόντους.

Στους 7 πόντους έμεινε ο Άλεκ Πίτερς. Οι δύο πρωταγωνιστές στη νίκη επί της Άλμπα, Αϊζέια Κέινααν και Μόουζες Ράιτ δεν ήταν σε καλή μέρα απόψε. Ο Κέινααν έμεινε άποντος, ενώ ο Ράιτ πέτυχε 2 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε 17 ασίστ έναντι 12 των γηπεδούχων ενώ υπέπεσε μόνο σε 5 λάθη έναντι 10 των Βαυαρών.

Οι Σιλβέιν Φρανσίσκο και Σέρτζε Ιμπάκα πρόσφεραν από 18 πόντους στην Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πάμπλο Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (1), Φρανσίσκο 18 (3), Έντουαρντς 2, Γκίφεϊ 4, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 1, Λούτσιτς 8 (2), Ομπστ, Ιμπάκα 18 (1), Χάρις 9, Μπράνκοβιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (1), Ουίλιαμς-Γκος 8, Ράιτ 2, Κέινααν, Λαρεντζάκης 8 (2), Μήτρου-Λονγκ, Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 11, Πίτερς 7 (1), Πετρούσεβ 14, Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1)