Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το τέταρτο δεκάλεπτο τη Βίρτους Μπολόνια (90-76)

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπάσκετ, Παναθηναϊκός,

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 90-76 φτάνοντας στην πέμπτη του νίκη για την φετινή σεζόν στην Euroleague, δημιουργώντας θετικό ρεκόρ με πέντε νίκες και τέσσερις ήττες.

Για τρεις περιόδους, η Βίρτους Μπολόνια έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Η τελευταία περίοδος όμως ήταν καθοριστική για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Οι πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση, μετέτρεψαν το -5 (62-67) σε +8 (75-67) μέσα σε τέσσερα λεπτά και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 90-76.

Ο Κώστας Σλούκας από το “1” και ο Ντίνος Μήτογλου από το “4” ήταν οι κύριοι εκφραστές της πράσινης αντεπίθεσης στην τελική ευθεία του αγώνα, έχοντας στο πλευρό τους μια σπουδαία τριάδα: Τζέριαν Γκραντ, Μάριους Γκριγκόνις και Ματίας Λεσόρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.