Μουντομπάσκετ 2023: Με το δεξί η Εθνική 92-71 την Ιορδανία

Διαβάστε σχετικά για Εθνική Ελλάδος, Ιορδανία, Μουντομπάσκετ,

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της εθνικής ομάδας μπάσκετ των ανδρών στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε της Ιορδανίας στη Μανίλα και το «Mall Of Asia Arena» με 92-71, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» του 3ου ομίλου.

Πρώτος σκόρερ της εθνικής, η οποία έκανε επιμέρους σκορ 11-26 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε και την… απουσία του Μήτογλου, ήταν ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος της εθνικής είναι τη Δευτέρα (28/8, 15.40) οι Ηνωμένες Πολιτείες, ωστόσο το ματς που θα κρίνει την πρόκριση της «γαλανόλευκης» στη φάση των «16» είναι αυτό της Τετάρτης (30/8, 15.40) με τη Νέα Ζηλανδία.

Η Ιορδανία ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-4, 7.16 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά η εθνική αντέδρασε και ισοφάρισε σε 10-10 (5.23) και 14-14 (2.50), ενώ με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου και στη συνέχεια με λέι απ του Λαρεντζάκη με τη λήξη του δεκαλέπτου προηγήθηκε 19-14.

Με τρίποντο του Λαρεντζάκη και 1/2 βολές του Χατζηδάκη η εθνική απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (23-14), 8.35 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ, παρά τις προσπάθειες της Ιορδανίας, απέκτησε διψήφια διαφορά (35-25) με τρίποντο του Ουόκαπ, 3.28 πριν την ανάπαυλα.

Στα 2.17 πριν το ημίχρονο ο γκαρντ του Ολυμπιακού έδωσε με λέι απ «αέρα» 12 πόντων στην εθνική (40-28), ενώ με δύο σερί τρίποντα «έγραψε» το 46-33, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, η εθνική δεν… απλοποίησε τα πράγματα και η Ιορδανία πλησίασε στο -4 (56-60), χάρη σε καλάθι του Χόλις-Τζέφερσον.

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λαρεντζάκη η εθνική προηγήθηκε 66-58, αλλά ο Λούντζης έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Ιμπραχίμ για τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου και με 2/3 βολές η Ιορδανία μείωσε σε 66-60.

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, οι διεθνείς αντέδρασαν και «άνοιξαν» τη διαφορά, με τον Γιαννούλη να «γράφει» το 72-62, 6.55 πριν το τέλος, ενώ ο Παπανικολάου με λέι απ στον αιφνιδιασμό έφερε την εθνική στο +16 (79-63), 5.06 πριν τη λήξη, εξέλιξη που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Κάτο (Ιαπωνία), Ατάρντ (Ιταλία)

Οι συνθέσεις:

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Ουεσάμ Αλ-Σους): Χαουάς, Ιμπραχίμ 10 (2), Χαμαρσέχ 1, Μπζάι 11 (3), Χουσεΐν 2, Ζαΐντ Αμπάς 6 (2), Χασέμ Αμπάς 1, Καναάν, Χόλις-Τζέφερσον 24 (1), Αλναϊνταουί 2, Ντουβερίογλου 14.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Ουόκαπ 13 (3), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 19 (3), Μποχωρίδης 4 (1), Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 6, Παπαπέτρου 13 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 9 (1), Χατζηδάκης 3.