Η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις νίκησε τον Ιωνικό 2-1στη Νεάπολη

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Νεάπολη, Ποδόσφαιρο,

Με ανατροπή και το «χρυσό» γκολ του Τσούμπερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1 επί του Ιωνικού στη Νεάπολη, σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Super League.

Οι ουραγοί Νικαιώτες προηγήθηκαν στο 38΄ με τον Σεμπά και ως το τελευταίο δεκάλεπτο άντεχαν και έδειχναν ικανοί να πανηγυρίσουν την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη τους.

Ο Βίντα όμως ισοφάρισε στο 82΄ και το γκολ του Τσούμπερ έδωσε στην Ενωση τους τρεις βαθμούς, που τη φέρνουν στο -1 από την κορυφή, εν αναμονή του ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γούλερι (88΄ Μάντζης), Σόουζα (50΄ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Σεμπά, Φαντιγκά (76΄ Ρουμπουλάκου)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (63΄ Γκατσίνοβιτς), Αμραμπατ (74΄ Τσούμπερ), Γιόνσον, Πινέδα (74΄ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (62΄ Φερνάντες), Αραούχο.