Euroleague: Έχασε στην Μπολόνια από τη Βίρτους ο Παναθηναϊκός 74-64

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπάσκετ, Μπολόνια, Παναθηναϊκός,

Ο κάκιστος Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου, «αφυπνίστηκε» στην επανάληψη μέσα από την άμυνα της τρίτης περιόδου, αλλά τελικά κατέρρευσε στο τελευταίο επτάλεπτο της αναμέτρησης με τη Βίρτους, επιστρέφοντας στα αρνητικά αποτελέσματα στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 74-64 από τους Ιταλούς στην Μπολόνια, για την 20ή αγωνιστική, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 7-13.

Στον αντίποδα, η Βίρτους επέστρεψε στις νίκες, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-11.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την εξαιρετική άμυνά του, που περιόρισε τους Ιταλούς στους 12 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στον επίλογο του αγώνα, μάλιστα, και μετά από σερί 0-6 προσπέρασε με 55-57 στο 33΄, για να ακολουθήσει όμως η άνευ όρων παράδοση του.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς «πέταξε» επτά σερί επιθέσεις, με τους Ιταλούς να απαντούν με σερί 14-0 για το 69-57 38΄, με το οποίο «κλείδωσαν» τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τορνικέ Σενγκέλια με 16 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκός ξεχώρισε ο Νέιτ Ουόλτερς με 15.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64