Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης 1-0 τον Άρη

Διαβάστε σχετικά για Άρης, ΠΑΟΚ, Ποδόσφαιρο,

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς επικράτησε με 1-0 του Άρη στο γήπεδο της Τούμπας, σε αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν χαμένο πέναλτι με τον Στέφαν Σβαμπ (22′), δοκάρι με τον Κάλεντ Νάρεϊ και πέτυχαν το μοναδικό γκολ με τον Ίνγκι Ίνγκασον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+1′).

Ισορρόπησαν στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Μετά τη νίκη της η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε ξανά τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση και βρίσκεται στο -3 από την ΑΕΚ. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου, από την άλλη, παρέμεινε στην εξάδα, χάνοντας όμως έπειτα από έξι αγωνιστικές.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (82′ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ (76′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (87′ Μουργκ), Ολιβέιρα (77′ Τόμας).

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (79′ Καμάτσο), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι, Μαντσίνι.