Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός 81-73 τον Παναθηναϊκό

Διαβάστε σχετικά για Κύπελλο Ελλάδος, Μπάσκετ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός,

Ο Ολυμπιακός είναι κυπελλούχος Ελλάδας καθώς υπέταξε τον Παναθηναϊκό με 81-73.

Το επιθετικό «μπλακ-άουτ» του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο (σημείωσε τους πρώτους πόντους του 2:36΄ πριν από τη λήξη), απόρροια της «ερυθρόλευκης» άμυνας και της… σιγής του Νεμάνια Νέντοβιτς, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να επιστρέψει από το -12 (59-47 στο 25΄) και να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας για 10η φορά στην Ιστορία του και πρώτη από το 2011!

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 81-73 του πολυνίκη του θεσμού, στον τελικό του φάιναλ φορ στα «Δύο Αοράκια».

Καλύτεροι οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου έφτασαν ακόμη και στο +12 (59-47).

Ωστόσο, οι Πειραιώτες έσφιξαν στα μετ’ όπισθεν και με σερί 15-0 στα πρώτα 6:30” του τέταρτου και με επιμέρους σκορ συνολικά 6-23 στα τελευταία δέκα λεπτά έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ντόρσεϊ με 21 πόντους και μεγάλα σουτ στο comeback της ομάδας του, με τον Βεζένκοφ να ήταν επίσης εξαιρετικός με 18π. και 13 ριμπάουντ.

Τα αμυντικά «κλειδιά» στην τέταρτη περίοδο, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ, είχαν από 9π. και 8π. αντίστοιχα.

Από τους «πράσινους», οι οποίοι σκόραραν μόνο με ελεύθερες βολές στην τελευταία περίοδο, ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 23 πόντους εκ των οποίων οι 19π. από το πρώτο ημίχρονο, με τον Γουάιτ να είχε 15π. και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81