Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ 100-75

Διαβάστε σχετικά για ΑΕΚ, Μπάσκετ, Παναθηναϊκός,

Ανώτερος της ΑΕΚ από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου «καυτό» στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε, με 100-75 στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

O αρχηγός των «πρασίνων» πέτυχε 11 σερί πόντους και 14 συνολικά στο 3ο δεκάλεπτο, για να τελειώσει με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο τον αγώνα. Οι Σαντ-Ροος (16π.), Μέικον (14π., 6ασ.) και Πέρι (11π., 5ασ.) ήταν επίσης διψήφιοι.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 5η διαδοχική νίκη του σε 6 αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς είχε ηττηθεί από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, στην πρεμιέρα.

Από την Ένωση που υποχώρησε στο 3 – 4, ο Έρικ Γκρίφιν αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Πριν το τζάμπολ, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός τίμησε τον Νίκο Παππά δια χειρός Παπαπέτρου στην πρώτη επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ, μετά την αποχώρησή του από τους «πράσινους» (2013-2020) πριν από ενάμιση χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75