Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

«Τρέχει» με 100 ο Ολυμπιακός στην Basket League: 108-75 τον Προμηθέα

Διαβάστε σχετικά για Μπάσκετ, Ολυμπιακός,

Τα ριμπάουντ (39-21), επιθετικά και αμυντικά, έκαναν τη διαφορά στην άνετη νίκη του Ολυμπιακού, 108-75, επί του Προμηθέα, στο ντέρμπι κορυφής, στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Μόνος του ο Χασάν Μάρτιν μάζεψε 8 «σκουπίδια» για τους «ερυθρόλευκους» που είχαν κορυφαίους σε παραγωγικότητα τους Βεζένκοφ (15π.), Ντόρσεϊ (14π.), ΜακΚίσικ (14π.) και Σλούκα (13π.).

Ο Τόμας Ουόκαπ ήταν μία ακόμη φορά ουσιαστικός σε δημιουργία (5 ασίστ) και εκτέλεση (8π.).

Ο Ολυμπιακός που μετρά τρεις σερί κατοστάρες στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος απολαμβάνει πλέον μόνος το «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα, καθώς είναι η μόνη αήττητη ομάδα με τρεις αγώνες.

Από την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο που βρέθηκε στο -19 στο 30ο λεπτό (78-59), ξεχώρισαν οι Ρέι (12π.), Ρογκαβόπουλος (11π.), Γκραντ (10π.), και Αγραβάνης (10π.).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Αχαιών στη σεζόν και πλέον έχουν ρεκόρ 2 νίκες – 1 ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +9, 22-13, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χάρη στον επιθετικό «οίστρο» των Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοφ, οι οποίοι σημείωσαν 10 και 7 πόντους αντίστοχα στα πρώτα δέλα λεπτά του ματς.

Όμως οι Χαντ, Σβαρτς και Αγραβάνης έφεραν τον Προμηθέα στο καλάθι, 22-20 με σερί 7-0 των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός που είχε τρία εύστοχα τρίποντα, όσα και οι Αχαιοί, στο πρώτο δεκάλεπτο, μάζεψε τα επιθετικά ριμπάουντ και απομακρύνθηκε, 28-24, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου.

Ο Κώστας Σλούκας παρέμεινε εύστοχος από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +15 (48-33 στο 18’), για να κλείσουν το α΄ μέρος στο +11 (52-41) οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Αν και δεν ξεκίνησαν καλά οι «ερυθρόλευκοι» στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα να μείωσει στο -6 (59-53 στο 24’) ο Προμηθέας, μέσω της πιεστικής άμυνας εν συνεχεία και την καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε μία ακόμη φορά φέτος να βγάλει από τη δύσκολη θέση τον Ολυμπιακό, για να κάνει επί μέρους σκορ 17-3 η ομάδα του Πειραιά και να προηγηθεί με + 20 (76-56 στο 29’).

Μετά το 78-59 στο 30ο λεπτό, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που προηγήθηκαν και με 35π. (105-70 στο 39’), έφτασαν στην τελική επικράτηση χωρίς να συναντήσουν αντίσταση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8, Ντόρσεϊ 14 (2), Φαλ 9, Βεζένκοφ 15 (2), Παπανικολάου 6, Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 8 (1), Σλούκας 13 (3), Μάρτιν 6, Πρίντεζης 8 (2), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 14 (3)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Λουίς Κασιμίρο): Ρέι 12 (2), Γκραντ 10, Γκάντι 4 (1), Ρογκαβόπουλος 11 (1), Μάιλς 3 (1), Σβαρτς 8 (2), Χαντ 7, Αγραβάνης 10 (1), Γκίκας 6, Λάγιος 2, Μπαζίνας, Τανούλης 2