Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Euroleague: Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 74-76 και απομακρύνεται η «8αδα»

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπαρτσελόνα, Μπάσκετ, Ολυμπιακός,

Ο Ολυμπιακός έχασε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει το δύο στα δύο απέναντι στην πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, αφού ηττήθηκε μετά από «θρίλερ» στην 4η περίοδο, με 74-76, στο ΣΕΦ, για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή στα 6΄΄ πριν τη λήξη, μετά από διαμαρτυρίες του για ένα αμφισβητούμενο φάουλ του Ζαν-Σαρλ στον Χίγκινς και το εκπρόθεσμο φόλοου του Γιώργου Πρίντεζη.

Δείχνοντας για πολλοστή φορά φέτος πολλά πρόσωπα, η ομάδα του Πειραιά επέστρεψε από το -12 ενός κακού πρώτου μέρους, χάρη σε επιμέρους σκορ 23-10 στην 3η περίοδο, όταν πίεσε στην άμυνα, μάζεψε τα επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε στο low post με Πρίντεζη (10π.) και Έλις (8π., 13ρ.), έβαλε και τα μακρινά σουτ με ΜακΚίσικ (18π.) και Σπανούλη (12π. με 1/6 τρίποντα).

Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 11 πόντους και είχε 5 ασίστ.

Παρά τις απουσίες δύο παικτών «κλειδιά» στη θέση «3», τους Κώστα Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στα μάτια, αλλά στο τέλος συμβιβάστηκαν σε μία 3η διαδοχική ήττα και ρεκόρ 11-12 που τους απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την οκτάδα.

«Πλήγωσαν» στα τελευταία λεπτά τον Ολυμπιακό, οι έξι πόντοι του Νικ Καλάθη (12π., 7ασ.)!

Η Μπαρτσελόνα που δεν είχε τον Άλεξ Αμπρίνες στη σύνθεσή της παραμένει στην πρώτη θέση με 17-6.

Τεράστια ζημιά στην 4η περίοδο έκανε ο Νίκολα Μίροτιτς που τέλειωσε τον αγώνα με 16 πόντους.

Ο Κόρι Χίγκινς πέτυχε 14 πόντους, 11 ο Πιερ Οριόλα (τους 10 στην 1η περίοδο) και 10 ο Μπράντον Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

Διαιτητές: Νταμίρ Γιαβόρ (Σλοβενία), Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς (Σερβία), Τόμας Τραβίτσκι (Πολωνία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 1, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 3 (1), Σπανούλης 12 (1), Σλούκας 11 (1), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8, ΜακΚίσικ 18 (4)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν, Χανγκά 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11, Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (1), Καλάθης 12 (1)