Champions League: Ολυμπιακός – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2

Διαβάστε σχετικά για Champions League, Ατλέτικο Μαδρίτης, Ολυμπιακός, Ποδόσφαιρο,

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 στο γήπεδο Καραϊσκάκη την πρωταθλήτρια Ισπανίας Ατλέτικο Μαδρίτης και μπήκε με το δεξί στη μάχη του Champions League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε στο 13ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με ένα ευθύβολο δυνατό σουτ του Μαζουάκου έξω από τη μικρή περιοχή των Ισπανών.

Στο 31΄ ο Ολυμπιακός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του . μετά από ένα καταπληκτικό συνδυασμό μεταξύ, Τσόρι , Μήτρογλου κα Αφελάι, ο τελευταίος πλάσαρε ωραία τον Ισπανό τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 38΄ με κεφαλιά τον Μάντζουκις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο έγινε πιο επικίνδυνη . Ο Μϊτσελ αντέδρασε αμέσως ρίχνοντας στο παιχνίδι το Φουστέρ αντί του Τσόρι και τον Ντινγκά αντί του Αφελάι, δίνοντας έτσι υπεροπλία στο κέντρο. ‘Ετσι δεν άργησε να γίνει το 3-1 όταν ο Κασάμι έδωσε την ασίστ από δεξιά στον Μήτρογλου , με τον τελευταίο να κάνει ένα εξαιρετικό γύρισμα και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Οι Ισπανοί κατάφεραν με τον Γκριεζμάν να μειώσουν το σκορ σε 3-2 στο 86ο λεπτό.

Τα άλλα αποτελέσματα της πρεμιέρας του Champions League:

Γιουβέντους – Μάλμε 2-0 (59’, 90’ Τέβες)

Λίβερπουλ – Λουντογκόρετς 2-1 (82’ Μπαλοτέλι, 90’ 3’ πεν. Τζέραρντ – 90’ 1’ Ντάνι Αμπάλο)

Ρεάλ Μαδρίτης – Βασιλεία 5-1 (14’ αυτ. Σούχι, 30’ Μπέιλ, 31’ Ρονάλντο, 37’ Ροντρίγκεζ, 79’ Μπενζεμά – 38’ Γκονζάλεζ)

Μονακό – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (61’ Μουτίνιο)

Μπενφίκα – Ζενίτ 0-2 (5’ Χουλκ, 22’ Βίτσελ)

Γαλατάσαραϊ – Άντερλεχτ 1-1 (90’ 1’ Γιλμάζ – 52’ Πράετ)

Ντόρτμουντ – Άρσεναλ 2-0 (45’ Ιμόμπιλε, 48’ Ομπαμεγιάνγκ)