Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός έχασε από την Εφές (77-80)

Διαβάστε σχετικά για Ανατολού Εφές, Ευρωλίγκα, Μπάσκετ, Παναθηναϊκός,

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια και τη σημαντική απουσία του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός το πάλεψε απέναντι στην Αναντολού Εφές, αλλά «λύγισε» από έναν… διαστημικό Βασίλιε Μίτσιτς, γνωρίζοντας την ήττα (80-77), στο ΟΑΚΑ, που τον ρίχνει στο 2-4.

Ο Σέρβος γκαρντ τελείωσε το ματς με 33 πόντους (που αποτελεί νέο προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα) εκ των οποίων οι 17 στην τρίτη περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν και την ανατροπή, αφού το πρώτο μέρος ανήκε στο «τριφύλλι»!

Μάλιστα, ο Μίτσιτς έπαιξε τόσο για τους απόντες Λάρκιν και Ντάνστον, αλλά και για τον Μπομπουά, ο οποίος βγήκε νοκ άουτ στο πρώτο λεπτό του ματς, ύστερα από ακούσιο χτύπημα στο πρόσωπο από τον Φόστερ. Έτσι, οι Τούρκοι πήγαν στο 4-3.

Από την άλλη, ο Γιώργος Βόβορας είχε και έναν καλό λόγο για να χαμογελάει, καθώς ο Σέλβιν Μακ πραγματοποίησε εξαιρετικό ντεμπούτο με τα πράσινα, έχοντας 18 πόντους.

Εξίσου καλός ήταν και ο Παπαγιάννης με 16 πόντους, με τον Παπαπέτρου να προσθέτει άλλους 12π.