Έχασε την ευκαιρία για break στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός – Ηττήθηκε 75-72 από τη Ρεάλ

Διαβάστε σχετικά για Μπάσκετ, Παναθηναϊκός, Ρεάλ Μαδρίτης,

Ιστορική ευκαιρία για break στη Μαδρίτη απώλεσε ο Παναθηναϊκός στο Game 1 της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, απέναντι στη Ρεάλ.

Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν στο -14 στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφτασαν στο +6, 66-72 με 3:52 να απομένουν.

Όμως κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις στο φινάλε και κάποια εύκολα σφυρίγματα που πήραν οι γηπεδούχοι έφεραν το 9-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς για τη «βασίλισσα» που έκανε το 1-0.

«Διπρόσωπος» ο Καλάθης, που ήταν κακός για τρία δεκάλεπτα, οδήγησε στην ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη στο φινάλε τελειώνοντας με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Μοιραίος ο Ντεσόν Τόμας που είχε 12 πόντους αλλά αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για την ισοφάριση.

Τζέφρι Τέιλορ με 13 και Φαμπιάν Κοζέρ με 12 πόντους τα κρυφά όπλα για τη Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για τα Games 3 & 4 (αν χρειαστεί).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72