«Αγκάλιασε» τον τίτλο ο ΠΑΟΚ – Νίκησε 3-0 τη Λαμία

Διαβάστε σχετικά για Λαμία, ΠΑΟΚ, Ποδόσφαιρο,

Την 24η νίκη του σε 27 αγώνες πέτυχε ο ΠΑΟΚ που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Λαμίας, με 3-0, χάρη σε γκολ των Πέδρο Ενρίκε (34′), Εβγκέν Σάκχοφ (78′) και Ντιέγκο Μπίσεσβαρ (83′).

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», «αγκάλιασε» κυριολεκτικά τον τίτλο του εφετινού πρωταθλητή, μετά από αυτή τη νίκη.

Στην κατάμεστη Τούμπα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο σημαντικό «τρίποντο», μετά από μια εμφάνιση με πολλά καλά στοιχεία, καθώς και πλούσιο θέαμα, κυρίως στο τελευταίο τέταρτο, όταν και «σφράγισε» τη νίκη.

Η Λαμία αντιστάθηκε όσο μπορούσε, ενώ έχει παράπονα για το γεγονός πως στο πρώτο γκολ, δεν έγινε fair play, από την στιγμή που είχε τραυματιστεί ο Μπαράλες, με τον Μάτος να συνεχίζει την φάση και να δίνει στον Ενρίκε που σκόραρε.

Στην επανάληψη ωστόσο και η κόπωση από τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η Λαμία δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί για να έρθουν δύο γκολ, στο 78’ από τον Σάκχοφ μετά από υπέροχη ασίστ του Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να σκοράρει και εκείνος πέντε λεπτά αργότερα, για να φτάσει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 73 και θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.