Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

«Υπερπρωταθλήτρια» η Ρεάλ Μαδρίτης 4-1 την Αλ Αΐν

Διαβάστε σχετικά για Ποδόσφαιρο, Ρεάλ Μαδρίτης,

Τον άτυπο τίτλο της «υπερπρωταθλήτριας» κόσμου κατάκτησε στο Αμπού Ντάμπι η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τη νίκη της στον τελικό της διοργάνωσης επί της «οικοδέσποινας» Αλ Αΐν με 4-1.

Οι Μαδριλένοι έγιναν έτσι η πιο επιτυχημένη ομάδα στο θεσμό, καθώς έφτασαν στους τέσσερις τίτλους και ξεπέρασαν την άσπονδη αντίπαλό τους, Μπαρτσελόνα, με την οποία μετρούσαν ίσα τρόπαια έως σήμερα.

Παράλληλα, οι «μερένχες» έγιναν η πρώτη ομάδα με τρεις συνεχείς κατακτήσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων.

Ο τελικός είχε εξαρχής ξεκάθαρο φαβορί, κι αυτό ήταν η «βασίλισσα».

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε αρκετές ευκαιρίες για ακόμη ευρύτερο σκορ, με τους Μπενζεμά, Μπέιλ και Λούκας.

Ακόμη κι έτσι, όμως, η ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι προηγήθηκε 3-0 με γκολ των Μόντριτς (14΄), Γιορέντε (60΄) και Σέρχιο Ράμος (79΄).

Οι Άραβες μείωσαν στο 86΄, με τον Σιοτάνι να σημειώνει το «γκολ της τιμής» και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναντέρ, από προσπάθεια του Βινίσιους, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 4-1.