Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Μουντιάλ: Νίκη – πρόκριση της Αργεντινής με 1-0 την Ελβετία

Διαβάστε σχετικά για Αργεντινή, Βραζιλία, Ελβετία, Μουντιάλ, Παγκόσμιο Κύπελλο 2014, Ποδόσφαιρο,

Με γκολ του Ντι Μαρία δυο μόλις λεπτά πριν την λήξη και της παράτασης (118΄) η Αργεντινή κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Ελβετίας να νικήσει με 1-0 και να περάσει στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Η Αργεντινή τα βρήκε δύσκολα κόντρα στην Ελβετία στην «Αρένα Σάο Πάουλο», καθώς οι Ελβετοί έπαιζαν διπλή ζώνη άμυνας και προσπαθούσαν να «χαλάσουν» το παιχνίδι του Μέσι και για μεγάλο διάστημα τα κατάφεραν.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι οι Αργεντινή ανέβασε την απόδοση της και έχασε ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τελικά πήρε τη νίκη- πρόκριση στους «8» με το γκολ του Ντι Μαρία στο 118’ και θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Βέλγιο-ΗΠΑ.