Μουντιάλ: Πανάξια πρόκριση της Ελλάδας στους “16” 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού

Διαβάστε σχετικά για Ακτή Ελεφαντοστού, Βραζιλία, Μουντιάλ, Παγκόσμιο Κύπελλο 2014,

Πανάξια πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ της Βραζιλίας πέτυχε η Εθνική Ελλάδος που νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 2-1 και συνεχίζει την πορεία της στο παγκόσμιο κύπελλο.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας, η έκπληξη του τετάρτου ομίλου Κόστα Ρίκα. Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 23:00.

Η Εθνική μας που έπαιξε εξαιρετικά και είχε και τρία δοκάρια, κατάφερε με εκτέλεση πέναλτι στο 93΄λεπτό με τον Σαμαρά να πετύχει επική νίκη πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της στο δεύτερο γύρο παγκοσμίου κυπέλλου.

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο 43΄με γκολ του Σάμαρη και ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 74΄λεπτό με τον Μπονί.

Ωστόσο οι Έλληνες διεθνείς βρήκαν το σθένος και τελικά πήραν πανάξια νίκη με 2-1, έστω και στις καθυστερήσεις και πέρασαν στους «16» ακολουθώντας την Κολομβία από τον όμιλο μας.