Μουντιάλ: Βέλγιο – Αλγερία 2-1

Διαβάστε σχετικά για Αλγερία, Βέλγιο, Βραζιλία, Μουντιάλ, Παγκόσμιο Κύπελλο 2014,

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Αλγερίας να πετύχει δύο τέρματα και να ανατρέψει το 0-1 εις βάρος του, του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε, για τον 8ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο.

Η Αλγερία κατάφερε να προηγηθεί με 1-0, στο 25ο λεπτό , με πέναλτι του Φεγκουλί.

Από εκείνο το σημείο ως τη λήξη του ημιχρόνου η μόνη ευκαιρία που σημειώθηκε ήταν ένα σουτ του Τσαντλί στο 44΄, που δεν δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα των Αλγερινών.

Αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι παίκτες του Βελγίου πίεσαν τους αντιπάλους τους και έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Φελαϊνί στο 70΄.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 80΄ κατάφεραν να κάνουν το 2-1, με τον Μέρτενς και να πάρουν τη νίκη.