Μουντιάλ: Αργεντινή – Βοσνία 2-1

Διαβάστε σχετικά για Αργεντινή, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Βραζιλία, Μουντιάλ, Παγκόσμιο Κύπελλο 2014,

Με 2-1 επιβλήθηκε η Αργεντινή της Βοσνίας στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 6ο όμιλο του Μουντιάλ.

Στο θρυλικό «Μαρακανά» της Βραζιλίας, η ομάδα του Σαμπέγια δυσκολεύτηκε απέναντι στους «πρωτάρηδες» Βόσνιους, που τα έδωσαν όλα επί 90 λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν το ματς.

Η Αργεντινή από την άλλη εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία των παικτών της αλλά και το γρήγορο προβάδισμα που πήρε στο παιχνίδι με το αυτογκόλ του Κολάσινατς μόλις στο 3ο λεπτό. Στο 65΄ ο Λιονέλ Μέσι με ωραία προσπάθεια και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδειξε να «καθαρίζει» το ματς (2-0), αλλά οι παίκτες του Σούσιτς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη μείωσαν με τον Ιμπίσεβιτς σε 2-1, αλλά στο διάστημα που απέμεινε δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Η Αργεντινή, μάλιστα, θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, εάν ο Μέσι ήταν πιο ομαδικός στις καθυστερήσεις. Ο σταρ της Μπαρτσελόνα, όμως, προτίμησε να τα κάνει όλα μόνος του και να σουτάρει άουτ από πλάγια, αντί να δώσει στον εντελώς αμαρκάριστο Ιγκουαΐν που ήταν απέναντι στο τέρμα.