Ξεκούραστα ο Ολυμπιακός κέρδισε 80 – 66 τον ανύπαρκτο ΠΑΟ

Διαβάστε σχετικά για Μπάσκετ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός,

“Ερυθρόλευκo” βάφτηκε το ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής της Basket League στο ΣΕΦ, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 80-66 του Παναθηναϊκού. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά των τεσσάρων πόντων που έχασαν στο ματς του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ και πλέον βρίσκονται ισόβαθμοι με τους «πράσινους» στους 29, όμως έχουν το πλεονέκτημα ενόψει των πλέι οφ.

Η διαφορά έφτασε και τους 30 με τον καταιγιστικό Ολυμπιακού του πρώτου ημιχρόνου και τελικά η νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟ ήρθε με το πιο… λογικό 80-66.

Οι «πράσινοι» δεν… υπήρχαν στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο να πηγαίνει με μεγάλη διαφορά στο κατάμεστο ΣΕΦ. Ο ΠΑΟ αντέδρασε με ένα μεγάλο σερί στο 3ο δεκάλεπτο, μείωσε μέχρι και 9, αλλά ο Ολυμπιακός είχε την ψυχολογία και τις λύσεις να μην πέσει άλλο η διαφορά και να πάρει το ντέρμπι καλύπτοντας και το -4 του πρώτου ματς στο ΟΑΚΑ.