Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Νταμπλούχος ο Ολυμπιακός πήρε και το Κύπελλο Ελλάδας

Διαβάστε σχετικά για Skoda Ξάνθη, Κύπελλο Ελλάδος, Ολυμπιακός,

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το Κύπελλο Ελλάδας και αναδείχθηκε πανηγυρικά νταμπλούχος.

Ο Ολυμπιακός απέναντι στην «πρωτάρα» Ξάνθη στον φετεινό τελικό στο Κύπελλο Ελλάδας επικράτησε με 3-1 και κατέκτησε τον 27ο τίτλο του στη διοργάνωση.

Το 1-0 για τον Ολυμπιακό έκανε στις καθυστερήσεις του Α΄ημιχρόνου ο Χάρα όταν ο Μπέρτος προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα με το στήθος στον τερματοφύλακά του χωρίς να έχει τον Χάρα, ο οποίος πέρασε και τον Κυριακίδη σημειώνοντας γκολ.

Στο 63΄ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με τον Τσόρι, ο οποίος αφού κέρδισε την κόντρα από τον Μπέρτο «άδειασε» αυτόν και τον Παπαστεριανό, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με εξαιρετικά τεχνικό σουτ διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Στο 80΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Φορτούνης σημείωσε επίσης ένα έξοχο γκολ (3-0), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στον 83ο τελικό ο Καπετάνος στο 87΄.