![ΣΥΡΙΖΑ: Ο Πάνος Ρήγας πρόεδρος του 4ου Συνεδρίου – Πέρασε η «επιλογή» Κασσελάκη ΣΥΡΙΖΑ: Ο Πάνος Ρήγας πρόεδρος του 4ου Συνεδρίου – Πέρασε η «επιλογή» Κασσελάκη](https://m.tribune.gr/wp-content/uploads/2016/03/rigas-330x200.jpg)
![](/banners/gnews.png)
![](/banners/agistro.png)
Ο Πάνος Ρήγας θα είναι ο Πρόεδρος του 4ου συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ που ξεκιναέι αύριο Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου.
Η εκλογή Πάνου Ρήγα που ήταν και η επιλογή του Προέδρου του κόμματος Στέφανου Κασσελάκη, πέρασε με 24 ψήφους εναντι 14 που απέσπασε ο Νίκος Μαδεμλής.
Η ψηφοφορία έλαβε χώρα σήμερα στην συνεδρίαση της Κεντρικής Οργανωτικής Επιτροπής Συνεδρίου (ΚΟΕΣ), η οποία διακόπηκε χθες.
Συγκεκριμένα, η εισήγηση των Γραμματέων ήταν να τεθεί Πρόεδρος του Συνεδρίου ο Πάνος Ρήγας με την στήριξη του Στέφανου Κασσελάκη και της ομάδας στελεχών που πρόσκειται στον Νίκο Παππά, αλλά παρενέβη χθες ο Χρήστος Σπίρτζης, προτείνοντας για Πρόεδρο τον Νίκο Μαδεμλή.
Τελικά έγινε ψηφοφορία όπου επικράτησε ο κ. Ρήγας του κ. Μαδεμλή με 24-14 ψήφων, με τον κ. Μαδεμλή να συγκεντρώνει το 30% του σώματος, με δεδομένο ότι είχε τη στήριξη και της ομάδας που πρόσκειται στον Διονύση Τεμπονέρα, η οποία ήθελε συναινετική εκλογή Προέδρου από τα μέλη του προεδρείου, κάτι που δεν έγινε αποδεκτό.