![Διαβάστε γιατί η Αλέκα Παπαρήγα επιτέθηκε στον Μανώλη Γλέζο στη Βουλή Διαβάστε γιατί η Αλέκα Παπαρήγα επιτέθηκε στον Μανώλη Γλέζο στη Βουλή](https://m.tribune.gr/wp-content/uploads/2014/07/papariga-330x200.jpg)
![](/banners/gnews.png)
![](/banners/agistro.png)
Φωτιές έχει ανάψει η πρωινή αναφορά του Μανώλη Γλέζου πως η ομιλία την Κυριακή του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα του θύμισε το γράμμα του Νίκου Ζαχαριάδη προς τον ελληνικό λαό το 1940.
Πρόκειται για το γράμμα, την ανοικτή επιστολή που είχε στείλει ο τότε γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ στον ελληνικό λαό ενάντια στον φασισμό του Μουσολίνι.
Η παρομοίωση του Μανώλη Γλέζου έχει προκαλέσει εκνευρισμό στα στελέχη του ΚΚΕ με ενδεικτικότερη του κλίματος την παρέμβαση της τέως γραμματέως του ΚΚΕ Αλέκας Παπαρήγα η οποία τοποθετήθηκε για το θέμα από του βήματος της Βουλής:
“Αισθάνθηκα αγανάκτηση ακούγοντας το πρωί τον Μανώλη Γλέζο να χαρακτηρίζει την ομιλία του Τσίπρα ως το γράμμα του Ζαχαριάδη. Βάζει και η μυλωνού τον άνδρα της με τους πραματευτάδες” είπε χαρακτηριστικά η κα Παπαρήγα.
Και κατέληξε λέγοντας: “Και δεν έχω τίποτα ούτε με τη μυλωνού ούτε με τους πραματευτάδες”.