Μουντιάλ: Τρίτη η Ολλανδία 3-0 τη Βραζιλία στο μικρό τελικό

Διαβάστε σχετικά για Βραζιλία, Μουντιάλ, Ολλανδία, Παγκόσμιο Κύπελλο 2014, Ποδόσφαιρο,

H Ολλανδία νίκησε 3-0 τη Βραζιλία και κατάκτησε την 3η θέση στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, που ολοκληρώνεται το βράδυ της Κυριακής με το μεγάλο τελικό ανάμεσα σε Γερμανία και Αργεντινή.

Το Μουντιάλ που διοργάνωσε η Βραζιλία έκλεισε με τον πλέον αποτυχημένο τρόπο για την εθνική ομάδα της χώρας . Η «σελεσάο» μετά τη συντριβή από τη Γερμανία στον ημιτελικό με 7-1, έχασε και στο μικρό τελικό 3-0 από την Ολλανδία καταλαμβάνοντας τελικά την 4η θέση.

Με τη συμπλήρωση του 2ου λεπτού, οι «οράνιε» πήραν το προβάδισμα με το πέναλτι-φάντασμα που έκανε γκολ ο Φαν Πέρσι.

Και το δεύτερο γκολ που δέχτηκε στο 17΄ η Βραζιλία ήταν αμφισβητούμενο. Ο Γουϊνάλντουμ πήρε τη μπάλα από οριακή θέση οφσάιντ, έβγαλε τη σέντρα στη μεγάλη περιοχή, εκεί που Νταβίντ Λουίς απομάκρυνε με το κεφάλι και στο σημείο του πέναλτι βρέθηκε εντελώς μόνος του ο Μπλιντ. Ο μέσος της Ολλανδίας κατέβασε με όλη την άνεσή του τη μπάλα, έκανε κοντρόλ και σα σε προπόνηση την έστειλε στα δίχτυα του Σέζαρ.

Το 3-0 έγινε με το γκολ του Γουϊνάλντουμ στις καθυστερήσεις και η Ολλανδία πανηγύρισε την 3η θέση στη διοργάνωση, για πρώτη φορά στην ιστορία της.