Ευρωλίγκα: “Ζωντανός” για τετράδα ο Παναθηναϊκός, νίκησε 80 – 76 την Μπασκόνια

Διαβάστε σχετικά για Ευρωλίγκα, Μπάσκετ, Παναθηναϊκός,

Με τον κόσμο του να αποδοκιμάζει έντονα την Eυρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με άγχος (80-76) την Μπασκόνια στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει τις 11 από τις 21 ασίστ των «πρασίνων» και τους Γκιστ, Γκάμπριελ, Παππά και Σίνγκλετον να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν τον έλεγχο στη 2η και στην 3η περίοδο, αλλά στην 4η επέτρεψαν στους Βάσκους να επιστρέψουν από το -14 (67-53 στο 30ο λεπτό) μειώνοντας απειλητικά στο (-4), ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Το κλέψιμο του Παππά υπήρξε καθοριστικό για την 14η νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).