Μουντιάλ: Γερμανία – Πορτογαλία 4-0, ενώπιον της Μέρκελ

Διαβάστε σχετικά για Άνγκελα Μέρκελ, Βραζιλία, Γερμανία, Μουντιάλ, Παγκόσμιο Κύπελλο 2014, Πορτογαλία,

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη επί της Πορτογαλίας με 4-0 , η Γερμανία έκανε το ντεμπούτο της στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, ενώπιον της Καγκελαρίου της χώρας Άνγκελα Μέρκελ.

Οι παίκτες του Γιόαχιμ Λεβ ήταν καταιγιστικοί και έδειξαν από το πρώτο κιόλας παιχνίδι με την ισχυρή Πορτογαλία του Ρονάλντο, πως θέτουν βασική υποψηφιότητα για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο χορός των τερμάτων για τους Γερμανούς ξεκίνησε νωρίς. Στο 11΄ ο Περέιρα έκανε πέναλτι στον Γκέτσε, με τον Μίλερ να νικά εύκολα τον Πατρίσιο από τα 11 μέτρα και να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό.

Στο 32΄ ο Χούμελς σηκώθηκε εντυπωσιακά σε εκτέλεση κόρνερ νικώντας Πέπε, Άλβες και με κεφαλιά έγραψε το 2-0, για να κριθεί το παιχνίδι ουσιαστικά στο 37΄.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μίλερ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση κάνοντας με σουτ έκανε το 3-0.

Και πάλι ο Μίλερ στο 78΄ πέτυχε το 4-0 κάνοντας , χατ-τρικ και τέθηκε επικεφαλής στον πίνακα των σκόρερ.