Ισλαμικό ΚράτοςΙσραήλ

Πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Euroleague 93-83 την Μπάμπεργκ

Διαβάστε σχετικά για Euroleague, Μπάσκετ, Παναθηναϊκός,

Πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Euroleague που υπέταξε την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ με 93-83. Με πρωταγωνιστή τον Καλάθη σε οργάνωση, δημιουργία και εκτέλεση, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 93-83 της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική της .

Ο Καλάθης κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο (14π. με 3/3 τρίποντα!), ενώ με τον Τσάβι Πασκουάλ να εμπιστεύεται τον Λούκας Λεκαβίτσιους στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» ανέβασαν ταχύτητα σε άμυνα, δημιουργία και επίθεση και έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Μία νίκη που «σφραγίστηκε» στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά τη συνέπεια που έδειξε το «τριφύλλι» στο παιχνίδι του.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων», οι οποίοι απόψε προστάτευσαν αποτελεσματικά τη ρακέτα τους, εν αντιθέσει με την πρεμιέρα στην Βαρκελώνη, ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους και 6 ασίστ. Ο Κρις Σίνγκλετον «αφυπνίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο (15π. όλους στο β΄ ημ.), ο Ίαν Βουγιούκας ήταν και πάλι πολύτιμος (11π.), ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους έδωσε ένα καλό δείγμα των ικανοτήτων του (10π., 3ασ.).

Από την Μπάμπεργκ, ξεχώρισαν Ραντόσεβιτς (19π.) και Χίκμαν (19π.). O Νίκος Ζήσης, ο οποίος έμεινε στους 2 πόντους, «αναρριχήθηκε» απόψε (19/10) στην 3η θέση της λίστας με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της Euroleague, συμπληρώνοντας τις 285 και αφήνοντας πίσω του τον Γιάννη Μπουρούση με 284.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15, Ρίβερς 8, Παππάς 8, Ντένμον 3, Γκιστ 11, Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ , Όγκαστ 4, Λοτζέσκι , Καλάθης 23.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκιέρι): Χάκετ 8, Χίκμαν 19, Ζήσης 2, Νικολιτς 8, Στάιγκερ 6, Μίτροβιτς , Λο 5, Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19, Τέιλορ 6.